Dacă Soarele ar deveni gaură neagră...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dacă Soarele ar deveni gaură neagră...

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Dec 16, 2013 7:56 pm

Întrebare de 100 de puncte!  sunny 
Dacă ipotetic, Soarele ar deveni gaură neagră, ar înghiţi planetele din vecinătate? Ar putea fi Pământul înghiţit de gaura neagră?
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Dacă Soarele ar deveni gaură neagră...

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 17, 2013 8:41 am

Să fac nişte precizări: nu ţinem cont de evoluţia normală a stelei (gigantă roşie, urmată de explozia de supernovă), sau alte consideraţii astrofizice; presupunem că ipotetic Soarele îşi reduce dimensiunile, devenind black hole.
Sunt înghiţite planetele din vecinătate, sau chiar Pământul? Care planete scapă, fără să fie absorbite?
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Kenose la data de Mar Dec 17, 2013 7:33 pm

Scuze, n-am avut ragaz ca sa raspund.

Cred ca toate corpurile ceresti care sunt pe orbite stabile in jurul Soarelui vor ramane la locul lor si dupa o asemenea transformare. Masa gaurii negre fiind egala cu cea a Soarelui, nu apare nici o variatie a intensitatii campului gravitational, sau vreo schimbare a naturii sale.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 17, 2013 8:59 pm

Speram să sară alţii cu răspunsul, dar asta e, meriţi 100 de puncte!  Wink 
Într-adevăr, masa Soarelui nemodificându-se, orbitele planetare vor rămâne aceleaşi. 

Întrebarea a fost pusă pentru demontarea unei înţelegeri greşite a fenomenului, pe care am mai întâlnit-o prin diverse media. Majoritatea are tendinţa să răspundă că o astfel de gaură neagră provoacă dispariţia Sistemului Solar, sau cel puţin a planetelor apropiate. Nimic mai fals: atâta timp cât masa stelei rămâne constantă, forţa de atracţie exercitată asupra planetelor se manifestă identic, proporţional cu masele corpurilor şi invers proporţional cu distanţa dintre ele. Aşadar planetele gravitează ca şi până atunci.
Altfel stau lucrurile pe măsură ce ne apropiem de noua suprafaţă a Soarelui, mai bine zis de orizontul de eveniment. Raportat la masa Soarelui, raza acestuia ar fi de aproximativ 3 km, conform binecunoscutei formule:  . Abia în vecinătatea lui se vor simţi efectele mareice şi dilatarea temporală ce apar la apropierea de o black-hole.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Kenose la data de Mar Dec 17, 2013 9:49 pm

Foarte pertinenta ultima ta observatie. Pana la urma, atata timp cat esti suficient de departe de Soare incat acesta sa poata fi considerat o sursa punctiforma, dimensiunile lui sunt in mod evident irelevante. In zilele noastre a devenit un subiect de dezbatere daca anomalia orbitei lui Mercur se datoreaza intr-adevar efectelor prezise de teoria generala a relativitatii, sau daca nu cumva se datoreaza unei asa numite interactii de cuadrupol, ce apare datorita faptului ca planeta este suficient de apropiata de stea incat geometria celei din urma sa nu mai poata fi neglijata.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Dec 20, 2013 2:42 pm

M-am gândit să analizăm şi situaţia inversă, atunci când Soarele ar deveni o gaură neagră de dimensiunile actuale: adică raza sa Schwarzschild va fi egală cu raza actuală, ceea ce înseamnă că masa lui se va mări proporţional.
Am făcut câteva calcule şi mi-a ieşit valoarea acceleraţiei gravitaţionale la o distanţă egală cu orbita Pământului, adică 149597870700 m, de 1400,181323 m/s2.
Pentru o orbită mai mare cu 100 de m, adică 149597870800 m, valoarea acceleraţiei gravitaţionale este de 1400,181321 m/s2, adică sesizabilă abia la a 6-a zecimală.
Pentru orbita lui Mercur, lucrurile stau asemănător: la o rază a orbitei de 57909176000 m, valoarea acceleraţiei gravitaţionale este 9344,161450 m/s2, iar la o distanţă mai mare cu 100 m, respectiv 57909176100 m, acceleraţia gravitaţională are valoarea de 9344,161418 m/s2. Diferenţa apare la a 5-a zecimală.

Abia pe la orizontul de eveniment lucrurile încep să se schimbe. Avem:
- pentru r = 696342000 m, g = 64623417,803321 m/s2;
- pentru r = 696342001 m, g = 64623417,617713 m/s2.
Se observă deja modificarea primei zecimale la o distanţă mai mare cu 1 m.

Cu adevărat dramatică devine situaţia când ne apropiem de singularitate şi schimbăm ordinul de mărime de la sute de milioane de metri, la zeci de milioane de metri. Astfel avem:
- pentru r = 69634200 m, g = 6462341780,332080 m/s2;
- pentru r = 69634201 m, g = 6462341594,723810 m/s2.
Acum se vede clar diferenţa acceleraţiei gravitaţionale pe o variaţie a distanţei de 1 m, de aproximativ 185,6 m/s2 !

Am folosit pentru calcule relaţia pentru aproximarea câmpului gravitaţional Newtonian
, exprimată într-un alt topic, de unde l-am extras pe g ca fiind
;
Unităţile de măsură le-am transformat de la bun început în metri.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum