Viteza de orbitare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Viteza de orbitare

Mesaj Scris de curiosul la data de Vin Mai 20, 2016 4:22 pm

Daca alegem o inaltime/altitudine h la care vrem sa imprimam unui corp de masa m o miscare de orbitare in jurul Pamantului sa spunem, depinde viteza corpului pe orbita de masa acestuia ?

Si as mai avea inca o intrebare:

Exista o formula care sa contina doar m-masa corpului, h-inaltimea/distanta de orbitare si g-acceleratia gravitationala pentru determinarea valorii numerice a vitezei pe orbita la altitudinea/distanta h a corpului de masa m intr-un camp gravitational cu acceleratie gravitationala g ?

Sper sa intelegeti ce vreau sa intreb, daca exprimarea nu este tocmai corecta.

curiosul
User
User

Puncte : 18
Data de inscriere : 20/02/2016

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Viteza de orbitare

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Mai 20, 2016 7:24 pm

Pentru condiţia ca un corp să orbiteze un altul este necesar ca energia cinetică a corpului de probă să fie egală cu cea potenţială avută de corp la distanţa de orbitare.

Înseamnă că:

deci

Dacă ştim că şi înlocuim în relaţia de mai sus obţinem

de unde se vede uşor că viteza de orbitare a corpului de probă în jurul corpului central nu depinde de masa acestuia, ci doar de masa corpului central şi de distanţa dintre corpuri.
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Vin Mai 20, 2016 8:19 pm

Ok Rami, multumesc.

curiosul
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Mai 20, 2016 10:46 pm

Cu plăcere.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam Mai 21, 2016 7:56 am

Rami a scris:Pentru condiţia ca un corp să orbiteze un altul este necesar ca energia cinetică a corpului de probă să fie egală cu cea potenţială avută de corp la distanţa de orbitare.

Înseamnă că:

deci

Dacă ştim că şi înlocuim în relaţia de mai sus obţinem

de unde se vede uşor că viteza de orbitare a corpului de probă în jurul corpului central nu depinde de masa acestuia, ci doar de masa corpului central şi de distanţa dintre corpuri.
Nu înţeleg! Rolling Eyes
Eu zic că trebuie egalată forţa centrifugă cu greutatea corpului , , adică  de unde rezultă că  unde , este de exemplu raza pământului ,  este înălţimea de la suprafaţa Terei la care se află corpul respectiv ce orbitează , este constanta gravitaţională ,  masa Terei , masa corpului ce orbitează Tera ,  este acceleraţia gravitaţională a Terei şi deci viteza de orbitare este dată de formula .
study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Mai 21, 2016 8:27 am

Ceea ce a scris  Dacu este corect. Eu calculasem pentru viteza de evadare, dar de fapt întrebarea se referea la viteza de orbitare.
Oricum, concluzia rămâne aceeaşi.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam Mai 21, 2016 8:34 am

Rami a scris:Ceea ce a scris  Dacu este corect. Eu calculasem pentru viteza de evadare, dar de fapt întrebarea se referea la viteza de orbitare.
Oricum, concluzia rămâne aceeaşi.
Care concluzie rămâne aceeaşi? Rolling Eyes
Atenţie la..... "Din bezna minţii"!  Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Mai 21, 2016 8:55 am

Asta:
...viteza de orbitare a corpului de probă în jurul corpului central nu depinde de masa acestuia, ci doar de masa corpului central şi de distanţa dintre corpuri.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam Mai 21, 2016 9:00 am

Asta, da!

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam Mai 21, 2016 9:27 am

Ok, apreciez interventiile amandurora.
Faptul ca viteza de orbitare la distanta h nu depinde de masa corpului ce orbiteaza este corecta, asa cum rezulta si din formulele voastre.
De altfel, o situatie asemanatoare este cea a doua corpuri cu mase diferite care in cadere libera in vid de la aceeasi inaltime ating in acelasi moment pamantul.

Ce as vrea sa mai stiu este care este diferenta dintre formulele voastre.
Spre exemplu, in formula lui Rami daca energia cinetica este mai mare decat cea potentiala, corpul evadeaza de pe orbita.
Daca punem semnul egal, ramane pe orbita.

Acum, presupunand ca ambele formule sunt corecte pentru determinarea vitezei de orbitare si egalandu-le, ar fi aceasta o modalitate pentru determinarea constantei gavitationale K ?

Oricum, intrebarea principala este ce viteza calculeaza formula lui Rami si ce viteza calculeaza formula lui Dacu ?
Care este diferenta dintre formulele obtinute ?

curiosul
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam Mai 21, 2016 10:24 am

curiosul a scris:Ok, apreciez interventiile amandurora.
Faptul ca viteza de orbitare la distanta h nu depinde de masa corpului ce orbiteaza este corecta, asa cum rezulta si din formulele voastre.
De altfel, o situatie asemanatoare este cea a doua corpuri cu mase diferite care in cadere libera in vid de la aceeasi inaltime ating in acelasi moment  pamantul.

Ce as vrea sa mai stiu este care este diferenta dintre formulele voastre.
Spre exemplu, in formula lui Rami daca energia cinetica este mai mare decat cea potentiala, corpul evadeaza de pe orbita.
Daca punem semnul egal, ramane pe orbita.

Acum, presupunand ca ambele formule sunt corecte pentru determinarea vitezei de orbitare si egalandu-le, ar fi aceasta o modalitate pentru determinarea constantei gavitationale K ?

Oricum, intrebarea principala este ce viteza calculeaza formula lui Rami si ce viteza calculeaza formula lui Dacu ?
Dacă ne referim la Tera,atunci aşa zisa viteză de orbitare a unui corp cerută de tine este de fapt prima viteză cosmică şi se calculează cu formula  iar viteza data de formula prezentată de "Rami" este de fapt a doua viteză cosmică şi este viteza de părăsire definitivă a Terei şi astfel acel corp rătăceste prin spaţiul cosmic până când intră sub influenţa altor corpuri cereşti într-un fel sau altul.... asta dacă "Rami" consideră că  altfel dacă el consideră  atunci el a găsit doar viteza cu care ajunge un corp care cade ,de exemplu,de la înălţimea  pe suprafaţa Terrei.... 
În concluzie , este o mare deosebire între cele două formule! study
Am impresia că tu nu ştii ce-ai cerut sau încerci să dregi busuiocul lui "Rami"....Lasă că "Rami" a încercat să dreagă busuiocul cu un răspuns timid şi bine ar fi ca el să recunoască perlele "Din bezna minţii" lui dacă vrea să posteze şi perlele "Din bezna minţii" altora.... Very Happy

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Dum Mai 22, 2016 9:41 am, editata de 5 ori

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Mai 21, 2016 10:27 am

curiosul a scris:Oricum, intrebarea principala este ce viteza calculeaza formula lui Rami si ce viteza calculeaza formula lui Dacu ?
Păi e ceea ce am scris mai sus:
Eu calculasem pentru viteza de evadare, dar de fapt întrebarea se referea la viteza de orbitare.

Cum a scris şi Dacu.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Mai 21, 2016 10:29 am

Dacu a scris:Am impresia că tu nu ştii ce-ai cerut?
Presupun că ştie ce a cerut; eu n-am prea fost atent cu răspunsul.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam Mai 21, 2016 10:35 am

05.21.2016
Rami a scris:
Dacu a scris:Am impresia că tu nu ştii ce-ai cerut!
Presupun că ştie ce a cerut; eu n-am prea fost atent cu răspunsul.
"Curiosul" nu ştie ce-a cerut pentru că nu a înţeles ce am postat eu şi cu siguranţă nu a înţeles nici ce-ai postat tu... Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam Mai 21, 2016 2:28 pm

Am inteles Rami, multumesc pentru explicatii.
Iar formulele sunt cele cautate.

curiosul
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Dum Mai 22, 2016 7:52 am

curiosul a scris:Am inteles Rami, multumesc pentru explicatii.
Iar formulele sunt cele cautate.
O singură formulă este corectă şi anume cea dată de mine deoarece tu ai cerut viteza de orbitare şi aceasta este Rolling Eyes
Habar n-ai ce-ai cerut sau îi iei apărarea lui "Rami".... Very Happy 
Ce înseamnă "a orbita"?Ce înseamnă orbită?
De la "DEX online" citire: 
"ORBITÁ vb. intr. a gravita, a se învârti pe o anumită orbită. (< fr. orbiter".
"ORBÍTĂ, orbite, s. f. 1. Traiectorie în formă de curbă (închisă) pe care o parcurge un mobil."
Deci ce înseamnă "orbitare" şi ce înseamnă viteză de orbitare? study
Pe ce fel de curbă se mişcă un corp care pleacă ,de exemplu de pe Terra, cu viteza dată de "Rami"   (asta în cazul în care în mod evident "Rami" consideră ca şi mine că unde este distanţa dintre centrul masei Terrei şi centrul masei corpului care părăseşte definitiv Terra şi devine un corp cosmic în caz contrar înseamnă că nici el nu a înţeles nimic în acest sens deoarece confundă grav căderea liberă a corpurilor ,de exemplu pe Terra, cu prima şi a doua viteză cosmică referitoare la Terra)? study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Mai 23, 2016 6:41 pm

A apărut recent un articol, pe site-ul partener Tehnocultura, în care sunt explicate noţiuni despre gravitaţie, printre care şi ce este viteza de evadare şi viteza de orbitare, plus încă altele.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Lun Mai 23, 2016 8:55 pm

Da Rami, utile și informațiile din link.
Dacă tot veni vorba de link-uri, știi vreun documentar sau articol în care este tratată/analizată mai aprofundat inerția corpurilor?
Mă tot gândesc de ceva timp la cauzele inerției, aș avea o ipoteză mică, mică de tot și aș vrea să știu ce mai zice lumea despre inerție, de ce au corpurile inerție.

Deci...înțelegi că mă refer la vreun articol/documentar în care se încearcă explicația cauzelor pentru care corpurile au inerție, nu informațiile uzuale de genul proprietatea corpurilor de a-și păstra...

curiosul
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Mai 23, 2016 10:08 pm

Am găsit ceva mai vechi, dar e un punct de vedere: lucrarea lui Dennis W. Sciama, "On the origin of inertia".
E în engleză, dar te descurci.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Joi Mai 26, 2016 6:57 am

curiosul a scris:Da Rami, utile și informațiile din link.
Dacă tot veni vorba de link-uri, știi vreun documentar sau articol în care este tratată/analizată mai aprofundat inerția corpurilor?
Mă tot gândesc de ceva timp la cauzele inerției, aș avea o ipoteză mică, mică de tot și aș vrea să știu ce mai zice lumea despre inerție, de ce au corpurile inerție.

Deci...înțelegi că mă refer la vreun articol/documentar în care se încearcă explicația cauzelor pentru care corpurile au inerție, nu informațiile uzuale de genul proprietatea corpurilor de a-și păstra...
Corpurile și de fapt orice fel de particule au inerție din cauză că au proprietatea de a avea masă.Există vreun corp sau vreo particulă care nu are masă?Numai particulele sau corpurile au inerție?Energiile de orice fel au proprietatea de a avea inerție? Idea
Fotonii au inerție? study

Discuţia deviată în off-topic continuă cu subiectul "On the origin of inertia".

Ultima editare efectuata de catre Administrator in Dum Mai 29, 2016 8:25 am, editata de 3 ori (Motiv : Marcare off-topic)

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus