Percepţia universului la deplasarea cu viteza luminii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum percepem mediul înconjurător dacă ne-am deplasa ipotetic cu viteza luminii?

25% 25% 
[ 1 ]
0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
75% 75% 
[ 3 ]

Total voturi : 4

Percepţia universului la deplasarea cu viteza luminii

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Dec 23, 2013 9:09 pm

Să facem următorul experiment imaginar: presupunem că nu avem masă şi că ne putem deplasa cu viteza luminii.
Cum percepem mediul înconjurător?
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Percepţia universului la deplasarea cu viteza luminii

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Dec 24, 2013 12:35 am

Este cam tras de par experimentul tau Smile
Era mai practic daca ai fi lansat intrebarea "ne apropiem asimptotic de viteza luminii" atunci ai raspuns corect in sondaj.
Exact la viteza luminii esti intr-un punct critic este riscant un raspuns deja ai mari probleme dupa parerea mea(dar nu sunt sigur) cu perceptia spatiului si timpului si sa nu poti localiza nimic.   affraid
O fi nu o fi... sa vedem ce zice Kenose  Smile

Ultima editare efectuata de catre Orakle in Mar Dec 24, 2013 1:03 am, editata de 1 ori

Orakle
Advanced User
Advanced User

Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 24, 2013 1:03 am

Orakle a scris:Exact la viteza luminii esti intr-un punct critic deja ai mari probleme zic eu (dar nu sunt sigur) cu un pic de ghinion (daca chiar fata de toate corpurile din jurul tau te misti cu viteza luminii) tu nu percepi spatiul si timpul si sa nu poti localiza nimic.
Păi tocmai aici e schepsisul; oricum este un gedankenexperiment. Eu, după logica mea, am dat răspunsul 4; indiferent de ce va spune Kenose!
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Dec 24, 2013 1:04 am

Smile
Si eu tot 4 am dat Smile

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 24, 2013 1:07 am

Mda, vezi tu, eu chiar reuşesc să-mi imaginez uneori astfel de experienţe. Câteodată chiar am impresia că pot să gândesc în 4 D.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Dec 24, 2013 1:11 am

In 4 D nu pot Smile
Maxim omor o axa care nu imi este de folos si sunt fericit ca sunt in 3D Smile
Am vazut niste animatii cu ceva proiectii din 4D in 3D.Sunt frumoase dar nu pricep din ele nimic. Smile

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 24, 2013 1:16 am

Pe bune acum! N-am cum să-ţi explic, dar pur şi simplu eu reuşesc să văd logic, în imaginaţia mea, sau în creierul meu, comportarea în 4 D. Ştiu că pare destul de ciudat...!
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Dec 24, 2013 1:24 am

Explica-mi si mie proiectia din dreapta (animatia) ca eu si cu engleza dar si cu animatia respectiva am mari probleme
http://en.wikipedia.org/wiki/Four-dimensional_space
Retin parca ca un spatiu 4D are 4 subspatii 3D,este logic dar nu le vad nicicum !! Smile

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 24, 2013 1:57 am

N-am cum să-ţi explic. Pur şi simplu acolo este un spaţiu 4 dimensional în mişcare. Ei bine, eu pot să mi-l imaginez static!
Dar doar în creierul meu; n-am cum să-ţi explic altfel!
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 24, 2013 8:55 am

Hai totuşi să încerc. Imaginează-ţi cele două cuburi ca fiind doar pătrate, proiectate în perspectivă: ca şi cum ai vedea un cozonac (transparent!) privit în lungime.
Acum e clar că fac o analogie, renunţând la o dimensiune; dar alfel n-am cum să explic.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Kenose la data de Mar Dec 24, 2013 11:50 am

Sa ne uitam pe formule. Pentru observatorul aflat in miscare, timpul propriu scurs intre doua evenimente este . Separatia spatiala dintre doua evenimente simultane, pe directia de miscare este . Vedem deci ca, atunci cand viteza acestuia tinde la viteza luminii (cum bine a remarcat Orakle, nu o poate atinge decat asimptotic), duratele tind la infinit, iar lungimea pe directia de deplasare tinde la 0. Universul devine astfel o clatita inghetata in timp.

Inca trebuie sa investigam ce s-ar intampla daca ar exista un timp suplimentar, dar cred ca daca toate axele sunt aliniate, dilatarea duratelor ramane valabila, dar pe directia comuna din subspatiul temporal al spatiului Minkowski.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Dec 24, 2013 12:04 pm

Mai mult decât atât: toate evenimentele petrecute anterior, devin simultane cu prezentul perceput de observatorul aflat în deplasare. Şi toate îngheţate în timp.

Last edit:
Cine a votat punctul 1 a văzut prea multe filme SF.  Laughing
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de 81MCN la data de Vin Dec 27, 2013 9:09 am

Rami a scris:Mda, vezi tu, eu chiar reuşesc să-mi imaginez uneori astfel de experienţe. Câteodată chiar am impresia că pot să gândesc în 4 D.
Un spațiu 4D îl văd ca un spațiu în care din orice unghi privești o formă geometrică tridimensională, diferită de forma unei sfere,  se vede întotdeauna același lucru.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Dec 27, 2013 10:12 am

Mai degrabă spaţiul 4D reprezintă un spaţiu proiectiv al celui 3D, similar efectului de perspectivă folosit în pictură. Privită din acest sens, forma figurilor geometrice devine mult modificată. Chiar şi cea a unei sfere.
Dar poate revenim la subiect şi ne spui cum consideri că apare universul pentru un observator, atunci când viteza sa tinde asimptotic la viteza luminii?
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de 81MCN la data de Vin Dec 27, 2013 12:57 pm

În primul rând, nu sunt suficient de bine pregătit în domeniu, ceea ce cred că m-a și determinat să aleg varianta 1.

Să analizăm pentru început situația următoare.
La ora x, la data x, în locul x un observator este martor la evenimentul x.
Acesta pleacă din locul x, la ora x, la data x cu o viteză v, mai mică decât decât c, și ajunge la ora y, la data y, în locul y unde va fi martor la evenimentul y.
Cu ghilimelele corespunzătoare, y > x.

Dacă observatorul pleacă din locul x în momentul producerii evenimentului x, la data x, la ora x cu o viteză v' > v și ajunge în locul y, evenimentul y nu s-a produs încă, chiar dacă v' tinde la c.
Pentru că orice eveniment se va produce ulterior în oricare alt loc trebuie să respecte și ordinea de desfășurare a lor din perspectiva oricărei viteze de deplasare din locul x în locul y, altfel, cred că s-ar ajunge într-o situație în care un eveniment s-a întâmplat deja și nu s-a întâmplat încă în același timp, situație paradoxală.

Să analizăm acum un foton care se deplasează cu viteza luminii.
Pentru mine ca observator, în orizontul meu vizual "voi vedea" fotonul ca o liniuță.
Dar în același timp, în sistemul nostru de referință, al meu și al fotonului, am putea spune că viteza cu care se deplasează fotonul față de mine este egală cu viteza cu care mă deplasez eu față de fotonul respectiv, dacă nu ținem cont de un alt referențial.
Prin această logică, eu față de foton mă deplasez cu viteza luminii și îl văd o liniuță, motiv pentru care, la rândul lui, cred că fotonul mă "va vedea" tot o liniuță.

Pentru mine ca observator, chiar dacă spațiul și timpul sunt raportate la viteza cu care mă deplasez, evenimentele separate spațio-temporal de o altă viteză cu care m-aș deplasa nu se întâmplă simultan, ci sunt "aranjate" în spațiu-timp în același fel.
Două evenimente separate de o a infinita parte dintr-o secundă nu înseamnă simultaneitate.
Desigur, crește viteza, unele evenimentele se produc mai repede, cum ar fi trecerea unor corpuri pe lângă celelalte, dar nu în același timp.
Alt timp de evenimente, cum ar fi un vulcan pe pământ la ora 7, ora pământului, și un cutremur pe lună la ora 14, tot ora pământului, se vor întâmpla în aceeași ordine și separate de același timp indiferent de viteza cu care te deplasezi.

Asta doar ca să încerc să-mi argumentez răspunsul, deși s-ar putea să nu fie corect.
Așa cum am spus, nu sunt suficient de pregătit și documentat vis-a-vis de relativitate, de aceea am optat pentru varianta 1 a sondajului.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Dec 27, 2013 2:45 pm

81MCN a scris:În primul rând, nu sunt suficient de bine pregătit în domeniu, ceea ce cred că m-a și determinat să aleg varianta 1.
Nu e nicio problemă. De aceea am şi exprimat subiectul ca pe un sondaj.
Să analizăm acum un foton care se deplasează cu viteza luminii.
Pentru mine ca observator, în orizontul meu vizual "voi vedea" fotonul ca o liniuță.
Cred că aici este greşeala care te-a determinat să alegi răspunsul 1. Precum a argumentat şi Kenose, orice obiect care se deplasează cu viteze relativiste faţă de un referenţial manifestă o contracţie a dimensiunii sale pe direcţia de deplasare în raport cu acel referenţial.
Chiar dacă fotonul ar avea o "lungime" pe direcţia de deplasare, el ar fi perceput ca şi o "clătită".

Dacă privim din perspectiva spaţiului 4D ca şi un spaţiu proiectiv al celui 3D, ajungem la acelaşi rezultat: proiecţiile în 4D al unei figuri geometice 3D îşi reduc treptat mărimea, până ce ajung doar la dimensiunile originale din 3D. Prin mărimea proiecţiilor în 4D înţelegând momente din trecut.
De aceea am spus şi eu că "toate evenimentele petrecute anterior, devin simultane cu prezentul perceput de observatorul aflat în deplasare. Şi toate îngheţate în timp."
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus