Depuneri arheologice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Depuneri arheologice

Mesaj Scris de meteor la data de Mier Dec 18, 2013 12:21 am

- De ce practic orice descoperire arhiologica(obiect foarte vechi) sta ingropata in pamint [incepind cu carbunele, dinozaorii, sfinxul egiptean, zeci de orase vechi toate stau ingropate in pamint, etc.]  ?!
Sa presupunem ca vintul sau alte fenomene naturale ar putea in anumite locuri intradevar sa le "ingroape", dar nu o fi chiar asa in orice loc.

Sau poate si este asa doar ca ceea ce s-a ingropat se pastreaza, ceea ce nu nu se pastreaza, deaceea si ne-am minuna ?!

Am auzit o versiune (drept caci chind eram mic, ca prin vis  Smile ) caci cu timpul pamintul "creste", aceasta datorinduse Soarelui. Nuu prea cred deloc in asa ceva. Poate ca ar capata o masa oarecare de la Soare, insa e infim de mica.

Daca sa analizam o casuta veche observam caci cu timpul (cel mai degraba din cauza precipitatiilor), se formeaza muschi, apoi cresc ierburi, apoi copaci, etc. pe acoperisul ei (nemai vorbind de perete sau podea). 
Deaceea cu timpul ar fi "inghitit" in pamint ?!

Dar pe de alta parte sa analizam in jurul (si pe) sfinxul egiptean doar nu o fi crescut muschi si ierburi atit in trecut, chit si in prezent asa inchit l-au ingropat pe jumatate.

meteor
Advanced User
Advanced User

Puncte : 98
Data de inscriere : 30/11/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Depuneri arheologice

Mesaj Scris de Rami la data de Mier Dec 18, 2013 9:52 am

meteor a scris:- De ce practic orice descoperire arhiologica(obiect foarte vechi) sta ingropata in pamint [incepind cu carbunele, dinozaorii, sfinxul egiptean, zeci de orase vechi toate stau ingropate in pamint, etc.]  ?!
Sa presupunem ca vintul sau alte fenomene naturale ar putea in anumite locuri intradevar sa le "ingroape", dar nu o fi chiar asa in orice loc.
Sunt mai mulţi factori care contribuie la sedimentarea straturilor: climatici, atmosferici, geologici. În zonele unde praful şi depunerile vegetale se acumulează rezultatul este îngroparea relicvelor. Cele care rămân la suprafaţă sunt supuse degradării de către intemperii şi de factorul climatic.
Modificările geologice cu acţiune asupra siturilor arheologice sunt de obicei bruşte şi de o mare forţă distructivă, cum ar fi cutremurele ce modifică relieful sau erupţiile vulcanice, în care lava poate acoperi pe de-antregul un oraş (de exemplu Pompei).

Am auzit o versiune (drept caci chind eram mic, ca prin vis  Smile ) caci cu timpul pamintul "creste", aceasta datorinduse Soarelui. Nuu prea cred deloc in asa ceva. Poate ca ar capata o masa oarecare de la Soare, insa e infim de mica.
Există o creştere infimă a masei Pământului, dar nu datorită Soarelui ci a contribuţiei maselor meteoriţilor.

Daca sa analizam o casuta veche observam caci cu timpul (cel mai degraba din cauza precipitatiilor), se formeaza muschi, apoi cresc ierburi, apoi copaci, etc. pe acoperisul ei (nemai vorbind de perete sau podea).
Deaceea cu timpul ar fi "inghitit" in pamint ?!

Dar pe de alta parte sa analizam in jurul (si pe) sfinxul egiptean doar nu o fi crescut muschi si ierburi atit in trecut, chit si in prezent asa inchit l-au ingropat pe jumatate.
Depinde de condiţiile climatice din cele două situaţii, după cum am zis mai sus. În cazul monumentelor egiptene condiţiile de climă uscată conduc mai mult la erodarea şi acoperirea lor de praf, decât la creşterea vegetaţiei.
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum