Limita Chandrasekhar

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Limita Chandrasekhar

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Feb 08, 2013 12:25 am

Acest termen defineşte în astronomie limita masei unei stele ce la sfârşitul evoluţiei sale colapsează generând o pitică albă. Peste această limită, respectiv 1,4 mase solare, evoluţia ulterioară va genera o stea neutronică, sau o gaură neagră.
Sub acţiunea forţelor gravitaţionale steaua colapsează până în momentul în care acestor forţe li se opune presiunea creată de gazul electronic degenerat. Conform principiului excluziunii, doi electroni cu acelaşi spin nu pot ocupa aceeaşi orbită. Datorită presiunii gravitaţionale electronii sunt forţaţi să ocupe toţi orbitalii. Cum nu pot exista doi electroni cu acelaşi spin pe aceaşi orbital, va lua naştere o forţă ce va asigura echilibrul, oprind colapsarea.
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Limita Chandrasekhar

Mesaj Scris de Kenose la data de Vin Feb 08, 2013 10:46 pm

Hmm, cred că ar trebui să vorbesc puțin despre fermioni, am vrut să scriu aici dar am constatat că mă întind prea mult, așa că o sa fac în curând în topic separat (tot la secțiunea cred) în care să încerc să sintetizez problema. Două întrebări însă:

1. Ce se va întâmpla cu Soarele nostru la sfârșitul existenței sale?

2. Cam care este compoziția chimică a unei pitice albe?
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Feb 08, 2013 11:49 pm

1. După ce va trece prin stadiul de gigantă roşie, epuizându-şi resursele de material fuzionabil, va colapsa la stadiul de pitică albă.

2. Materia dintr-o pitică albă este formată din nuclee atomice şi gaz electronic degenerat.
Pentru a se înţelege mai bine voi da nişte date asupra stării materiei stelare raportată la densitatea :
se manifestă proprietăţile individuale ale elementelor chimice;
diferenţele între elementele chimice încep să se şteargă, dar electronii nu pot fi încă trataţi ca electroni liberi;
electronii pot fi trataţi ca particule libere (gaz electronic degenerat);
gaz electronic degenerat compus din electroni relativişti (pitice albe cu masa apropiată de limita Chandrasekhar);
gaz neutronic degenerat nerelativist;
gaz neutronic degenerat relativist;
starea materiei este necunoscută (găuri negre).
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus