Ecuaţii trigonometrice

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ecuaţii trigonometrice

Mesaj Scris de Dacu la data de Dum Mai 01, 2016 8:38 am

Rezumarea primului mesaj :

N∃GATIV a scris:Si problema pentru Dacu : daca sin(x)=0,74, cât este x ? Imi cer scuze ca am pus-o aici, dar eram curios sa vad cum ajunge la rezultat.
Cercul trigonometric şi graficele funcţiilor şi  dă  şi .
Problemă:
Să se rezolve ecuaţia . study study study study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Ecuaţii trigonometrice

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar Mai 03, 2016 12:12 pm

Orakle a scris:Nu te-am provocat,am scris un mare adevar Smile Nu trebuia sa faci calculele,doar am constatat ca nu ai luat in seama ambele valori.
Ia vezi ce mai ai de comentat la rezolvarea mea,am schitat-o pe hartie nu am chef de scris asa de mult.Vad ca a taiat scanerul un pic din partea dreapta.Nu e stress,daca e sa pricepi pricepi si asa. Am mai vrut sa-ti fac calculul pentru ln(1+rad2 ) tot prin dezvoltate in serie Taylor in jurul lui 1 dar necesita inca o pagina ...asa ca ma renuntatO iei de buna sau faci singur calculele.
Bei,berbecule nu-i rău nici cum ai scris tu şi până la urmă tu trebuie să stabilesti valoarea lui  cu o anumită aproximaţie folosind seria Taylor ori eu am folosit seria Taylor pentru sinus si cosinus ceea ce este cam la fel de aproximativ.... study study study
Cum stabileşti că cele două valori ale lui sunt corecte??? Idea Idea Idea Idea

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Mier Mai 04, 2016 6:41 am, editata de 1 ori

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Mai 03, 2016 1:23 pm

Aproximarea am facut-o doar ca sa verific daca am obtinut acelasi rezultat ca si tine.Nu era obligatoriu de facut calculul aproximat.Am gasit solutia exacta.
O idee ar fi sa te folosesti de faptul ca sinus este o functie impara si poti arata ca ambele solutii sunt corecte.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar Mai 03, 2016 5:17 pm

Orakle a scris:Aproximarea am facut-o doar ca sa verific daca am obtinut acelasi rezultat ca si tine.Nu era obligatoriu de facut calculul aproximat.Am gasit solutia exacta.
O idee ar fi sa te folosesti de faptul ca sinus este o functie impara si poti arata ca ambele solutii sunt corecte.
Corect,tu ai găsit soluţiile exacte.Felicitări!
Se arată uşor că în general .

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mier Mai 04, 2016 6:47 am

curiosul a scris:Eu cred ca nu e complet ce-ai scris pe pagina scanata.
La final mai trebuia desenata o urzica.
In rest e bine.
I-a prins bine lui "Orakle" că a pus mâna pe carte că nu l-a urzicat şi a mai învăţat ceva , pe când tu nu prea pui mâna pe carte şi nu faci decât să strici atmosfera de cunoaştere=ştiinţă de la acest subiect...... Rolling Eyes

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Mier Mai 04, 2016 8:29 am

Functia arcsin(x) este sin-1(x), in conditiile in care -1≤x≤1. Eu asa tin minte ca era definitia, cel putin in grade sexagesimale. In radiani, se schimba putin situatia pentru ambele functii.
Problema pe care ai pus-o insa, era : sa se determine x, daca sin(x)= si nu cat este sin(), care mi se pare ca e o alta problema.
Da' uite, cand nu esti atent si mai ales necitit, ca mine, nu te prinzi, si socotesti altceva.

N∃GATIV
User
User

Puncte : 46
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2