Variaţia constantei gravitaţionale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Variaţia constantei gravitaţionale

Mesaj Scris de Rami la data de Joi Apr 30, 2015 12:58 pm

Am citit recent un articol (ce-i drept, publicat mai demult), în care era vorba despre variaţia constantei gravitaţionale Newtoniene. În articol, autorul precizează o formulă, citez:

"G=const *(ln(R/Lp)-0.69)
Constanta din faţa parantezei înglobează masa protonului, pătratul vitezei luminii, cea mai mică distanţă fizică sau distanţa Planck, masa celei mai masive particule din Univers care se găseşte în structura internă a oricărei particule elementare.
"

Totuşi, din exprimarea sa, nu-mi dau seama care ar fi cu exactitate relaţia respectivă, iar google-ind nu am găsit vreo expresie asemănătoare.

Întrebarea mea este: ştie cineva relaţia completă, sau aţi mai întâlnit una echivalentă?
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Variaţia constantei gravitaţionale

Mesaj Scris de HarapAlb la data de Joi Apr 30, 2015 3:13 pm

Formula respectiva e un cocktail, lipseste de acolo sarcina electronului. Autorul pretinde ca rezolva problema distributiei vitezei stelelor intr-o galaxie fara a introduce notiunea de materie intunecata.

Asta trebuie trimisa la Nature:
Într-o descriere adecvată, ţinând cont de aspectul discret al spaţiului şi timpului, constanta gravitaţională capătă un aspect uşor variabil după o nouă ecuaţie de forma (...)

Exista deja cercetari in sensul asta, vezi de exemplu MOND.

Ultima editare efectuata de catre HarapAlb in Joi Apr 30, 2015 3:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

HarapAlb
User
User

Puncte : 13
Data de inscriere : 28/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Mai 01, 2015 8:41 am

Mulţumesc mult. Ştiam de MOND sau de alte teorii alternative care introduc un factor de acceleraţie în formula atracţiei gravitaţionale.
Ce m-a descumpănit a fost includerea masei protonului în relaţia descrisă, că protonul este particulă compusă. Şi mai apoi: "masa celei mai masive particule din Univers care se găseşte în structura internă a oricărei particule elementare" ! Smile
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Kenose la data de Lun Mai 04, 2015 9:13 pm

Chiar daca te pacaleste formula (gasesti usor constanta dintr-o banala analiza dimensionala), din exprimare e clar ca omul s-a pierdut de mult prin stele, campuri si campii.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus