Masa ca parametru al unei particule

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Masa ca parametru al unei particule

Mesaj Scris de crivoi dumitru la data de Sam Feb 08, 2014 6:33 pm

Masa ca parametru al unei particule/entitati este conditionata (si)de alti parametrii ai acesteia/(sau ai entitatilor cu care interactioneaza)?

crivoi dumitru
Exclus

Puncte : 20
Data de inscriere : 07/02/2014

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Masa ca parametru al unei particule

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Feb 08, 2014 7:38 pm

Masa este o mărime fizică fundamentală. Când vorbim de masă ca parametru al unei particule ne referim la echivalentul ei energetic, energia sa totală fiind dependentă de masa de repaus a particulei şi de impulsul acesteia:
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de AdrianBuzatu la data de Sam Feb 08, 2014 7:44 pm

Rami a scris:Masa este o mărime fizică fundamentală. Când vorbim de masă ca parametru al unei particule ne referim la echivalentul ei energetic, energia sa totală fiind dependentă de masa de repaus a particulei şi de impulsul acesteia:

Intr-adevar, cand ne referim la masa unei particule, ne referim la acel "m" din ecuatia de mai sus. Insa tocmai, nu este echivalentul energetic al unei particule (acela ar fi E/c^2), ci la masa de repaus a unei particule, numita si masa invarianta a unei particule. Adica daca particula se misca cu diferite viteze, impulsul p si energia E se modifica, dar m ramane constant. Astfel, m isi pastreaza aceeasi valoare si cand particula este in repaus. De aceea is e mai spune si masa de repaus. De exemplu, masa electronului este 9.1x10^-31 kg. De cate ori mai mare ar fi masa bosonului Higgs? (sugestie: transformati masa electronului in GeV/c^2, caci masa bosonului Higgs este 125 GeV/c^2).

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de crivoi dumitru la data de Sam Feb 08, 2014 7:53 pm

Rami a scris:Masa este o mărime fizică fundamentală. Când vorbim de masă ca parametru al unei particule ne referim la echivalentul ei energetic, energia sa totală fiind dependentă de masa de repaus a particulei şi de impulsul acesteia:
Sa inteleg ca interactiunile bosonului Higgs sunt un "dat" si CUPRINDE  PALIERUL "masic" (gravitational) si mecanic/presiune (de diferite calitati)?

crivoi dumitru
Exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Kenose la data de Dum Feb 09, 2014 9:05 am

Poate daca explici ce anume inseamna "palier mecanic/presiune (de diferite calitati)", discutia ar putea continua. Totodata, campul Higgs si campul gravitational sunt, cel putin din cate stiu eu, doua lucruri diferite. Datorita campului Higgs masa de repaus a particulelor elementare exista. Asta nu spune nimic insa despre interactia dintre mase.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Precizari

Mesaj Scris de crivoi dumitru la data de Dum Feb 09, 2014 10:46 am

AdrianBuzatu a scris:Adica daca particula se misca cu diferite viteze, impulsul p si energia E se modifica, dar m ramane constant.
Acest fapt rezulta dintr-o (ipoteza, axioma,...,), teorie, experiment?

Nefiind un bun cunoscator al experimentului ( iar bibliografia studiata are multe incertitudini recunoscute chiar de experimentatori) este posibil ca unele din nelamuririle mele (care se regasesc in intrebarile catre dvs.) sa nu fie exprimate in limbajul utilizat in domeniul specific experimentului. Imi cer scuze anticipat, cu speranta ca nu va deranjeaza prea mult faptul ca trebuie sa faceti un effort suplimentar pentru a intuii nelamurirea mea/sensul intrebarii.
 EU CONSIDER CA DISCUTIA, chiar in limitele prezentate mai sus, POATE FI BENEFICA (cel putin in ceea ce ma priveste in mod sigur).

Ultima editare efectuata de catre crivoi dumitru in Dum Feb 09, 2014 11:51 am, editata de 2 ori (Motiv : corectare)

crivoi dumitru
Exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de crivoi dumitru la data de Dum Feb 09, 2014 11:08 am

Kenose a scris:Poate daca explici ce anume inseamna "palier mecanic/presiune (de diferite calitati)", discutia ar putea continua. Totodata, campul Higgs si campul gravitational sunt, cel putin din cate stiu eu, doua lucruri diferite. Datorita campului Higgs masa de repaus a particulelor elementare exista. Asta nu spune nimic insa despre interactia dintre mase.

Intrebarea anterioara astepta clarificari concrete legate de variatia energie particulei accelerate urmare al interactiunii cu campurile de accelerare. Masa constanta, impulsul p -variabil. Rezulta ca Energia  nu se modifica prin generare de masa. Cand am vorbit de presiune m-am gandit ca are legatura cu impulsul p. Aici nu am inteles natura acestui impuls (presiune: mecanica, electrica,magnetica, electromagnetica,...,?!). Ma gandeam la o anumita structura de interactiune(interna masei, externa masei...!?, autogenerata, existent deja!?).  Nu stiu daca am fost clar in cele intrebate. Poate ca nu sunt concepte utilizate in cadrul explicitarii fizice ale datelor rezultate din experiment.

crivoi dumitru
Exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Dum Feb 09, 2014 11:49 am

crivoi dumitru a scris:
AdrianBuzatu a scris:Adica daca particula se misca cu diferite viteze, impulsul p si energia E se modifica, dar m ramane constant.
Acest fapt rezulta dintr-o (ipoteza, axioma,...,), teorie, experiment?
Aceasta rezultă din expresia energiei totale a particulei, formată din energia sa de repaus şi energia sa cinetică.

Dacă energia sa de repaus depinde de masa de repaus a particulei, obţinută prin interacţia cu câmpul Higgs (primul termen al sumei de sub radical), energia cinetică (al doilea termen al sumei) depinde de impulsul particulei (produsul dintre masă şi viteză) faţă de sistemul de referinţă din care măsurăm energia sa totală.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de crivoi dumitru la data de Dum Feb 09, 2014 4:22 pm

Pe traiectorie, aceasta energie este constanta? S-au va referiti la momentul coliziunii/masurarii?

crivoi dumitru
Exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Dum Feb 09, 2014 7:15 pm

crivoi dumitru a scris:Pe traiectorie, aceasta energie este constanta?
Desigur. Şi energia şi impulsul unei particule se conservă, atâta timp cât asupra sa nu acţionează alte forţe. Însă ea poate fi măsurată doar în momentul ciocnirii de o ţintă.
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de crivoi dumitru la data de Lun Feb 10, 2014 11:42 am

In esenta, in cadru experimentului, particula se accelereaza cu ajutorul unui camp magnetic. Aceasta presupune prezenta unei forme de miscare de acelasi fel in sistemul natural (particola) accelerat. Campul Higgs este de natura magnetica?

crivoi dumitru
Exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Kenose la data de Lun Feb 10, 2014 2:38 pm

Dupa cum stii, un camp magnetic nu efectueaza lucru mecanic asupra unei particule incarcate electric. Particula este doar deviata de  prezenta unui camp magnetic. O modificare a energiei particulei poate rezulta numai prin pierdere radiativa, ce rezulta la orice fel de accelerare, inclusiv accelerarea produsa de devierea in camp magnetic. Acesta este si unul dintre motivele pentru care ciocnirile se fac protoni sau ioni grei. Pierderea de energie prin radiatie in urma accelerarii este invers proportionala cu masa particulei incarcate, iar in cazul unei particule de masivitatea protonului, ea poate fi neglijata la energiile utilizate la LHC (Adi, corecteaza-ma daca gresesc!).

Cat priveste a doua intrebare, raspunsul este negativ. Campul Higgs este un camp fizic diferit de cel electromagnetic.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de AdrianBuzatu la data de Mier Feb 12, 2014 4:33 pm

Kenose a scris:Dupa cum stii, un camp magnetic nu efectueaza lucru mecanic asupra unei particule incarcate electric. Particula este doar deviata de  prezenta unui camp magnetic. O modificare a energiei particulei poate rezulta numai prin pierdere radiativa, ce rezulta la orice fel de accelerare, inclusiv accelerarea produsa de devierea in camp magnetic. Acesta este si unul dintre motivele pentru care ciocnirile se fac protoni sau ioni grei. Pierderea de energie prin radiatie in urma accelerarii este invers proportionala cu masa particulei incarcate, iar in cazul unei particule de masivitatea protonului, ea poate fi neglijata la energiile utilizate la LHC (Adi, corecteaza-ma daca gresesc!).

Cat priveste a doua intrebare, raspunsul este negativ. Campul Higgs este un camp fizic diferit de cel electromagnetic.

Nu 1/m, ci 1/m^5. De asta muonul nu pierde mai deloc energie si poate trece prin munti, pe cand electornul face o jerba electromagnetica pentru ca incepe sa piarda energie imediat ce intra in material. Da, si energia pierduta de proton este neglijabila, dar totusi nu este nula. Pe baza ei se construieste radiatia sincrotron cu care se studiaza structura materialelor.

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus