Sume divergente

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sume divergente

Mesaj Scris de Orakle la data de Joi Ian 23, 2014 1:02 am

O idee interesanta despre calculul sumelor divergente.Ar fi interesant de vazut si aplicatia acelei formule in fizica. Are cineva idee unde o putem gasi ? Orice informatie ar fi binevenita.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Sume divergente

Mesaj Scris de Kenose la data de Joi Ian 23, 2014 6:53 pm

Inca ma doare capul din cauza acestui rezultat. Bezna mintii.  Smile 

Din ce-am vazut in clip, el apare in string theory. N-as clasifica acea teorie ca fiind o teorie fizica. E o matematica foarte savanta ce si-a gasit cateva aplicatii (ca aparatura de lucru, nu ca "physical insight") in superconductivitate si culmea, mecanica orbitala, dar teoria in sine inca nu a ajuns nicaieri in ceea ce priveste intelegerea Naturii.
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de 81MCN la data de Lun Feb 03, 2014 3:46 pm

Orakle a scris:O idee interesanta despre calculul sumelor divergente.Ar fi interesant de vazut si aplicatia acelei formule in fizica. Are cineva idee unde o putem gasi ? Orice informatie ar fi binevenita.

Paradoxal, un motor de calcul de pe site-ul:

http://www.solvemymath.com/online_math_calculator/number_theory/riemann_function/index.php

obține pentru zeta de (-1) tot valoarea ,

iar

Interesant !

81MCN
Experienced User
Experienced User

Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Lun Feb 03, 2014 10:35 pm

Exact asa si este,nu este o "vrajitorie" cum am fi tentati la prima vedere sa credem.
M-am mai documentat intre timp.
Functia zeta pentru n negativ se scrie ca fiind:

Unde
- sunt numerele lui Bernoulli.

Pentru n=1 avem:

si rezulta:

Si exact cum zici tu este suma respectiva.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Lun Apr 25, 2016 6:48 pm

Glume aberante ale unor fizicieni aflati în criză de idei.....Eliminarea unor termeni ai sumei duce la aberaţii care amuză pe cei care nu ştiu de loc matematică........ study study study study study study

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Mar Apr 26, 2016 6:22 am, editata de 1 ori

Dacu
Advanced User
Advanced User

Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Lun Apr 25, 2016 10:40 pm

Nu fizicienii au inventat asta.Ei doar s-au folosit de rezultat. Matematicienii sunt responsabilii principali:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Func%C8%9Bia_zeta_Riemann

Mai exact vezi aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Riemann_zeta_function

Cei doi din filmutet doar fac o demonstratie draguta a formulei. Vezi functia zeta

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar Apr 26, 2016 7:46 am

Sume divergente????!!!!????Aberant!!!!!!!!!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 
Acei fizicieni se fac că nu ştiu matematică dar tu nu ştii sigur şi stai şi te minunezi ca la bâlciurile cu magicieni stupizi....
"Orakle",
"Pune mâna pe carte , că nu urzică!". Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy study study study study study study study........ study study study......
Sumele cu o infinitate de termeni care sunt calculate ca în acel filmuleţ stupid , sunt de toată jena... Embarassed Embarassed Embarassed
Suma a două sume cu infinităţi diferite de termeni calculată ca în acel filmuleţ jenant poate duce la aberaţii năstruşnice.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Citeşte:

https://www.wolframalpha.com/input/?i=Sigma+k(-1)%5E(k-1)+for+k%3D1+to+k%3Dn

https://www.wolframalpha.com/input/?i=Sigma+k(-1)%5E(k-1)+for+k%3D1+to+k%3Dinfty

Mai citeste:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mul%C8%9Bime

https://ro.wikipedia.org/wiki/Num%C4%83r_cardinal

https://ro.wikipedia.org/wiki/Serie_(matematic%C4%83)

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Mar Apr 26, 2016 2:32 pm, editata de 2 ori

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Administrator la data de Mar Apr 26, 2016 9:22 am

Dacu, revezi regulamentul forumului, în special punctul 3:
3 - Limbajul obscen sau ostil, atacuri personale directe sau aluzive, sunt complet interzise.

Dacu a scris:dar tu nu ştii sigur şi stai şi te minunezi ca la bâlciurile cu magicieni stupizi....
"Orakle",
"Pune mâna pe carte , că nu urzică!". Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy study study study study study study study........ study study study......

Administrator
Administrator
Administrator

Puncte : 244
Data de inscriere : 30/09/2012

Vezi profilul utilizatorului http://cunoastere.wikiforum.ro/portal

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Mar Apr 26, 2016 1:33 pm

Orakle a scris:O idee interesanta despre calculul sumelor divergente.Ar fi interesant de vazut si aplicatia acelei formule in fizica. Are cineva idee unde o putem gasi ? Orice informatie ar fi binevenita.
Am sa caut sa-ti trimit un link. Oricum, sumele divergente sunt tot niste sume convergente dar vazute din alta perspectiva.
Problema la sumele astea este ce reprezinta. Calculele numerice care se fac nu precizeaza domeniile. Continuarea analitica propusa de Riemann tocmai asta face : extinde acelas tip de calcul (numeric) asupra a doua domenii distincte : imaginar si real. De-asta am si propus domeniul virtual ca sursa a proiectiilor pe cele doua planuri.

N∃GATIV
User
User

Puncte : 46
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar Apr 26, 2016 1:57 pm

N∃GATIV a scris:
 Oricum, sumele divergente sunt tot niste sume convergente dar vazute din alta perspectiva.
Asta chiar întrece orice aberaţie....La ce poate converge o sumă divergentă???Ce este aia sumă divergentă?? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
O serie poate fi divergentă sau convergentă dar despre sumă divergentă şi despre sumă convergentă eu nu am auzit... study study study study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Apr 26, 2016 3:07 pm

Extras din linkul de pe Wikipedia pe care ti l-am trimis:

"Via analytic continuation, one can show that
gives a way to assign a finite result to the divergent series 1 + 2 + 3 + 4 + · · ·, which can be useful in certain contexts such as string theory.[4]"

Personal nu mai sunt interesat de subiect,l-am analizat la vremea respectiva.Si nu am ajuns la nici o concluzie.
Ce ma ingrozeste nu sunt smecheriile care le fac baietii in film ci valoarea functiei Zeta pentru -1
Unde mai pui ca :

Si nu numai la -1 avem o problema de concept ci in general la toate valorile negative

Smile)))))
http://www.solvemymath.com/online_math_calculator/number_theory/riemann_function/index.php

PS
Dacule daca vrei ia legatura cu baietii.
Filmuletul este preluat de pe youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=w-I6XTVZXww
Vad ca iti cam tremura mana si pui o tona de emoticoane Smile)

Ultima editare efectuata de catre Orakle in Mar Apr 26, 2016 3:20 pm, editata de 2 ori

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Mar Apr 26, 2016 3:08 pm

Dacu a scris:
N∃GATIV a scris:
 Oricum, sumele divergente sunt tot niste sume convergente dar vazute din alta perspectiva.
Asta chiar întrece orice aberaţie....La ce poate converge o sumă divergentă???Ce este aia sumă divergentă?? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
O serie poate fi divergentă sau convergentă dar despre sumă divergentă şi despre sumă convergentă eu nu am auzit... study study study study
Da, trebuia sa spun ca seriile convergente sunt divergente din alta perspectiva, desi suma termenilor poate fi egala.

N∃GATIV
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Apr 26, 2016 3:59 pm

N∃GATIV a scris:
Da, trebuia sa spun ca seriile convergente sunt divergente din alta perspectiva, desi suma termenilor poate fi egala.

Habar nu am ce sa zic...trebuiesc studiate functiile Zeta in profunzime.Daca m-as apuca de ele trebuie sa reiau si functiile Gamma,Numerele Bernoulli...+ un raft de carti de analiza si teoria numerelor.

Nu am nici timp si nici motivatia sa ma apuc de ele....   Smile

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar Apr 26, 2016 4:12 pm

Iată ce spunea marele matematician Niels Henrik Abel în 1826 despre suma :
„Seriile divergente sunt în întregime lucrătura diavolului, și este păcat că se încearcă tratarea lor în mod serios.
Folosindu-le, poți scoate din ele orice vrei, și din cauza lor s-a generat atât de multă mâhnire și atât de multe paradoxuri. Se poate concepe ceva mai groaznic decât să spui că
0 = 1 − 2n + 3n − 4n + etc.
unde n este un număr pozitiv. Iată ceva de tot râsul, prieteni." Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar Apr 26, 2016 6:28 pm

Orakle a scris:Vad ca iti cam tremura mana si pui o tona de emoticoane Smile)
Când râzi nu zici "Ha,ha,ha"??? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Când spun "Pune mâna pe carte că nu urzică." study study study  asta înseamnă că trebuie să citeşti adică să studiezi de mai multe ori... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Mier Apr 27, 2016 7:41 am

Dacu a scris:
Orakle a scris:Vad ca iti cam tremura mana si pui o tona de emoticoane Smile)
Când râzi nu zici "Ha,ha,ha"??? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Când spun "Pune mâna pe carte că nu urzică." study study study  asta înseamnă că trebuie să citeşti adică să studiezi de mai multe ori... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Dacule, stiu ca esti suparat pentru ca te-am contrazis la inecuatia ta , dar tocmai aia ridica probleme (nu ar fi singura).
Legat de problema studiului, cel mai important e sa intelegi ce citesti , nu sa inveti pe dinafara.
La cat de pasionat esti de problema numerelor complexe, ma asteptam sa vii cu o idee, nu cu buchea cartii, pentru ca si tu ai inteles foarte bine ce vrea sa zica Orakle. 
Pana la urma, ai vreo idee de ce suma tuturor numerelor naturale este -1/12 ? Eu am niste idei, dar nu stiu cum sa le explic . Nu pot veni cu o solutie asa, pur si simplu, doar sa mai creez o alta ipoteza sau o conjectura . Ce este clar pana acum, este doar ca orice segment de marime data, poate fi asociat notiunii de infinit, adica unui intreg, in virtutea faptului ca poate fi divizat la infinit. Asadar, astfel de transformari trebuie lamurite, pentru a nu le mai considera "în întregime lucrătura diavolului".

N∃GATIV
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mier Apr 27, 2016 8:18 am

N∃GATIV a scris:Pana la urma, ai vreo idee de ce suma tuturor numerelor naturale este -1/12 ? Eu am niste idei, dar nu stiu cum sa le explic . Nu pot veni cu o solutie asa, pur si simplu, doar sa mai creez o alta ipoteza sau o conjectura . Ce este clar pana acum, este doar ca orice segment de marime data, poate fi asociat notiunii de infinit, adica unui intreg, in virtutea faptului ca poate fi divizat la infinit. Asadar, astfel de transformari trebuie lamurite, pentru a nu le mai considera "în întregime lucrătura diavolului".
Conform aberaţiei că din  ar rezulta adică ar rezulta că  atunci asta ar însemna că toate numerele de orice fel sunt egale între ele...aberant,aberant,aberant,..... study study study study
La fel este şi cu a propovădui aberaţia că suma tuturor numerelor naturale este egală cu .....Mai studiază şi fii lucid şi nu te mai lua după toţi lunaticii....  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy study study study study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Mier Apr 27, 2016 12:19 pm

Dacu a scris:
Conform aberaţiei că din  ar rezulta  adică ar rezulta că  atunci asta ar însemna că toate numerele de orice fel sunt egale între ele...
Cum i este o valoare imaginara, pot sa-i atribui orice valoare numerica, in oricare termen al egalitatii. Asadar , daca il consider pe a fiind i=1 in primul termen si 0 in al doilea, egalitatea devine valabila. Asta era problema inegalitatii tale, si in general a numerelor complexe, care nu sunt decat proiectii pe un plan real ale functiilor trigonometrice.  De-aia Orakle nu vrea sa se ocupe, pentru ca implica teoria numerelor, topologie, etc.

N∃GATIV
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mier Apr 27, 2016 3:42 pm

N∃GATIV a scris:
Dacu a scris:
Conform aberaţiei că din  ar rezulta  adică ar rezulta că  atunci asta ar însemna că toate numerele de orice fel sunt egale între ele...
Cum i este o valoare imaginara, pot sa-i atribui orice valoare numerica, in oricare termen al egalitatii. Asadar , daca il consider pe a fiind i=1 in primul termen si 0 in al doilea, egalitatea devine valabila. Asta era problema inegalitatii tale, si in general a numerelor complexe, care nu sunt decat proiectii pe un plan real ale functiilor trigonometrice.  De-aia Orakle nu vrea sa se ocupe, pentru ca implica teoria numerelor, topologie, etc.
Am impresia că tu nu ai înţeles deloc ce am spus şi anume: "Conform aberaţiei că din  ar rezulta  adică ar rezulta că  atunci asta ar însemna că toate numerele de orice fel sunt egale între ele..."....Ai înţeles de ce rezultă aberaţia că toate numerele de orice fel sunt egale??? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Numărul imaginar  este definit foarte clar deoarece s-a convenit că   şi tocmai de aceea nu trebuie sa facem tot felul de jonglerii operaţionale aberante care să conducă la aberaţii de genul că suma tuturor numerelor naturale ar fi egale cu .... study study study study study
Inecuaţia propusă de mine este corectă şi are deci soluţii corecte."Pune mâna pe carte că nu urzică.". study study study study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Joi Apr 28, 2016 8:00 am

Dacu a scris:

Toata aritmetica asta foloseste la ceva. Nu e facuta de amorul artei. Orice numar nu e singur. El trebuie insotit de o unitate de masura, iar domeniul de operare trebuie sa fie similar. 
Sa explic putin : spui ca ar insemna ca toate numerele sa fie egale intre ele. Si chiar asa este, daca reprezinta puncte. Punctul e adimensional, iar pe o dreapta oarecare punctul nr.2 este egal cu punctul nr.4. Singura deosebire e relatia de ordine, care ar disparea si ea, in lipsa dreptei suport si a originii. Totusi, pe o dreapta reala, in intervalul [0,9], ai 10 puncte si 9 intervale intre ele, reprezentand lungimi. Punctul nu are dimensiune, pe cand intervalul, da. Pe baza acestei idei, se poate scrie ca intervalul [0,9]=9+10i . Astfel, numerele complexe devin descrieri ale intervalelor de pe o dreapta reala, drept pentru care in acest caz, 9+10i = 9+4i. Aceasta inseamna de fapt o relatie de transformare in unitati de masura diferite : in primul termen al identitatii, aceeasi lungime de 9 segmente, este egala cu una cu 3 segmente. Ceea ce se poate traduce ca 9*u1=3*u2, unde u1 si u2 sunt doua unitati de masura cu raportul intre ele 1/3, numeric egal cu 0,(3).(In ordine inversa cu raportul 3). Acesta e motivul pentru care nu poti pune in ecuatie termeni separati si nici nu poti face adunari de genul 9+10i. Aduni cai cu magari. Sunt domenii distincte, de-asta in cazul numerelor complexe adunarea ce reprezinta numarul complex nu se rezolva . Pe axa reala, 9+10i=9+80i de unde rezulta ca 10=80, ceea ce este corect, dar astea sunt doar numere, iar in realitate lungimea L=9*u1=79*u2. Nu poti aduna elemente adimensionale cu unele ce au o dimensiune. De aici si dilema matematicii, ce foloseste doar numere, fara sa le atribuie marimi de tip dimensional.
Evident, orice marime poate reprezentata printr-o drepta, deci domeniul de aplicatie este extensibil la orice perechi de dimensiuni ce pot fi transformate reciproc printr-o relatie oarecare. Deci folosirea numerelor complexe este echivalenta cu transformari dintr-un domeniu in altul, mai precis transforma lungimile curbelor in lungimile dreptelor, cu ajutorul functiilor trigonometrice. Trebuie specificat aici ca daca 1 e unitate pentru lungimile dreptelor, Pi este unitate pentru lungimile curbelor. De observat ca atat intervalul [0, Pi), cat si (0,1], sunt deschise la unul din capete. Diferenta de pozitie a capatului deschis reprezinta si ea o diferenta de domeniu a lungimilor. Mai e de mentionat si ca indiferent de domeniul acestora, intervalele cu care se reprezinta algebric lungimile nu pot fi inchise la ambele capete, decat daca reprezinta numere complexe, cum am aratat mai sus. 
Ma rog, e o intrega explicatie, destul de stufoasa. Sper ca acum ne-am inteles in principiu ...

N∃GATIV
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Vin Apr 29, 2016 11:29 am

Dupa parerea mea ai cam zapacit notiunile aici.Incurci borcanele !
Imi place o parte din ideea dezvoltata dar ce zici tu mai sus poate fi orice mai putin un numar complex.
In alta ordine de idei nu poti schimba asa din mers unitatea pe axa numerelor complexe ca asa vrei tu.Cele doua multimi sunt izomorfe intre ele.Schimbarea unitatii pe una dintre multimi nu te duce inainte chiar as spune ca te incurca.
Ce cred ca ar trebui studiat este translatia punctului de origine intr-o multime infinita.Acolo trebuie sa fie smecheria daca este.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Vin Apr 29, 2016 12:34 pm

Orakle a scris:
Dupa parerea mea ai cam zapacit notiunile aici.Incurci borcanele !
Imi place o parte din ideea dezvoltata dar ce zici tu mai sus poate fi orice mai putin un numar complex.
In alta ordine de idei nu poti schimba asa din mers unitatea pe axa numerelor complexe ca asa vrei tu.Cele doua multimi sunt izomorfe intre ele.Schimbarea unitatii pe una dintre multimi nu te duce inainte chiar as spune ca te incurca.
Ce cred ca ar trebui studiat este translatia punctului de origine intr-o multime infinita.Acolo trebuie sa fie smecheria daca este.
  Caut sa descurc borcanele.
  Ideea principala era ca partea imaginara e determinata de caracteristici ce nu modifica morfologia dreptei reale. Cum in matematica, fata de dreapta reala orice valoare a lui i este o valoare ce poate varia intre niste limite, nu vad care ar fi problema. Singura problema ar fi ca valorile lui i afecteaza structuri mai complexe decat dreapta reala , pe care facem calcule. Asa ca cele doua multimi sunt mai repede homeomorfe, in sensul ca numerele complexe sunt functii continue intre doua spatii topologice distincte. 
  Schimbarea unitatii pe una dintre multimi (cea imaginara, de exemplu), nu duce la modificarea topologiei pe axa reala. Ea va avea aceeasi forma si aceleasi proprietati. Daca modifici unitatea de timp sau de energie pe dreapta reala, vei obtine deplasari mai rapide sau mai lungi pe axa reala ale unui punct inzestrat cu cele doua proprietati, specifice oricarui spatiu, care la randul lor sunt subspatii ale spatiului cartezian.
  Revenind la definitia matematica a spatiului, trebuie specificat ca e necesar (am detaliat asta pe undeva) ca el sa fie simetric si nu "se alege sa fie simetric", prin conventie.Aceasta necesitate duce la definirea spatiului "complet"(asa m-am exprimat eu, desi cred ca ar fi corect "cartezian")se exprima printr-un sistem de ecuatii, de genul : x2+y2=a si x2-y2=a , ce descriu folosind aceeasi termeni , un cerc si o hiperbola, analoge in limbajul comun unor siruri convergente si divergente. Ar mai fi de adaugat ca cele doua se afla in planuri separate si nu au legatura intre ele, lucru pentru care functia ζ nu e definita in dreptul valorii reale 1.
  Smecheria la punctele de origine, este ca cel al dreptei imaginare, nu coincide cu cel al dreptei reale, drept pentru care Riemann a incercat toate artificiile posibile, dar a ignorat aceasta evidenta. Si nu e vorba de "translatia punctului de origine intr-o multime infinita", ci punctul de origine este o mutime infinita, putand fi ales oriunde pe o dreapta de lungime finita, infinit divizibila. Pentru ca in mod natural nu exista un punct cu valoarea 0, orice segment are originea in punctul 1/2, ce constituie atat problema ipotezei Riemann, cat si unul din motivele pentru care spatiul este simetric si nu "se alege" simetric.

N∃GATIV
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Vin Apr 29, 2016 3:42 pm

"Singura problema ar fi ca valorile lui i afecteaza structuri mai complexe decat dreapta reala , pe care facem calcule"
Problema asta este exact ce te va incurca foarte tare.
Adunarea inca o poti definii,inmultirea in schimb e un dezastru.

Mai incolo te mai intreb una alta ca am niste neclaritati in ce spui tu mai sus

Orakle
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam Apr 30, 2016 7:21 am

Nu vă mai ciondăniţi divergenţilor faţă de ştiinţă!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Subiectul este divergent faţă de ştinţă şi dedicat mai mult celor care nu au puterea de a înţelege aritmetica de clasa IV-a... study study study study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de N∃GATIV la data de Sam Apr 30, 2016 8:10 am

Mai intai, "sarbatori de Pasti asa cum iti doresti" (nu stiu sa fac urari de-astea, dar e interesanta traditia.)
Orakle a scris:
"Singura problema ar fi ca valorile lui i afecteaza structuri mai complexe decat dreapta reala , pe care facem calcule"
Problema asta este exact ce te va incurca foarte tare.
Da, cam incurca, dar nu e chiar un capat de tara. Asta e motivul pentru care am adaugat planul si dreapta virtuale, planul imaginar si cel real fiind proiectii ale planului virtual intr-un sistem cartezian. Organizarea si functionarea lor sunt niste cosmaruri, dar nu e dracul asa negru cum pare. Cu cat inteleg mai bine cum functioneaza, cu atat acopera mai multe domenii ale matematicii si fizicii.
Orakle a scris:
Adunarea inca o poti definii,inmultirea in schimb e un dezastru.
  Adunarea este de fapt o conjunctie definita in logica prin "si". Aceasta nu limiteaza insa domeniul de definitie al termenilor.  Inmultirea este o adunare repetata si genereaza conceptul de relativitate in cazul domeniilor diferite de definire. Si voi folosi iar exemple cu animalute (in buna traditie a amicului La Fontaine - si nu numai). Este cam ca inmultirea vectorilor.
  Avem 3 ursi si 7 lupi. In total 10 animale. Animal, este conceptul unificator, care permite adunarea a 3 ursi si 7 lupi, care sunt total diferite. Folosind ideea de 10 animale ca fiind  un invariant, obtinem conceptul de relativitate a doua marimi distincte, legate printr-un invariant. Pentru ca si 5 ursi +5 lupi au ca rezultat tot 10 animale, putem spune : cu cat avem mai multi ursi, cu atat avem mai putini lupi fata de totalul de 10 animale. Inlocuind animalele cu numere complexe, lupii cu numere reale si ursii cu numere imaginare, obtinem chiar z=ar+bi (unde r vine de la real). 
  Folosind ideea la conceptul de viteza a luminii, constatam ca ea nu este o valoare reala, ci una complexa. Inmultirea vitezelor e putin mai complicata (este ca la vectori), iar rezultanta (invariantul) este energia (cu versorul a= masa, pe care il gasim si in componenta vitezei, la un nivel inferior, adica in planul complex, ca urmare a impulsului h=mv, fara de care miscarea nu ar fi posibila. Asta e si motivul pentru care am concluzionat ca miscarea e doar un concept si in Univers nu se misca nimic, indiferent cât de mult ar râde unii de ideea asta. "Amicus Plato sed magis amica veritas". Astfel, vidul cosmic este masa, este un concept natural, echivalent cu "materia neagra", si forma ei organizata este particula.)
  Ca sa raspund si celor ce considera fotonul ca fiind particula, pot spune ca el este de fapt o oscilatie cu structura minima a mediului reprezentat de masa, particulele fiind organizari mai complexe, toate fiind siteme oscilatorii naturale. 
  Revenind la subiectul discutiei : am crezut ca e foarte clar pentru oricine ca numerele sunt abstractii si nu pot fi utilizate la fel in orice situatie, ci in functie de ce reprezinta ele, altfel ne lovim iar de circularitatea lui Godel (iar teorie, dar nu merge fara asta). Cum numerele pot fi atribuite unei infinitati de obiecte (si aici trebuie rafinata notiunea de obiect), e normal ca "ar trebui studiata.... translatia punctului de origine intr-o multime infinita".
Orakle a scris:
Mai incolo te mai intreb una alta ca am niste neclaritati in ce spui tu mai sus
  Presupun ca am raspuns deja unor neclaritati. Din pacate nu pot raspunde tuturor neclaritatilor, atata timp cat si mie mi-e greu sa corelez toate tipurile de transformari. Dar orice fel de nelamurire imi poate da o idee constructiva.

N∃GATIV
User
User

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul